Edukacja ekologiczna

SanTa-EKO aktywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi, by kształtować proekologiczne postawy już u najmłodszych. Organizowane są akcje selektywnej zbiórki, prowadzone są warsztaty i prelekcje o tematyce ekologicznej.

Drzewko za surowce wtórne

W kwietniu 2023 roku SanTa-EKO była jednym z partnerów akcji „Drzewko za surowce wtórne”, w której uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza i regionu. Organizatorem akcji było Echo Dnia.

Akcja ekologiczna odbyła się na placu przed Galerią Sandomierz i miała na celu promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Podczas wydarzenia , przybyli na miejsce mieszkańcy mogli oddać makulaturę, butelki PET, nakrętki oraz baterie. Każdy uczestnik otrzymał drzewko, za przyniesienie określonej liczby lub wagi surowców wtórnych.

Ta proekologiczna inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Zgnieć PET

W roku 2014 SanTa-EKO przeprowadziła akcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców Tarnobrzega mającą na celu wdrożenie nawyków zgniatania opakowań z tworzyw sztucznych wrzucanych do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki.

Najwięcej miejsca spośród odpadów z tworzyw sztucznych zajmują wszechobecne butelki plastikowe typu PET. Wrzucane do pojemników i niezgniatane powodują, że pojemniki napełniają się w błyskawicznym tempie. Samochód przyjeżdżający po odbiór takich niezgniecionych opakowań zamiast odpadów przewozi w dużej mierze…powietrze. A szkoda, bo w to miejsce mógłby odebrać więcej odpadów gdyby były one przed wrzuceniem do pojemnika zgniecione.
Ponieważ zawsze mamy na uwadze wymiar ekologiczny naszych działań, w tym m.in. racjonalny transport, dlatego SanTa-EKO podjęła akcję edukacyjno-informacyjną „Zgnieć PET”, aby nie przewozić powietrza, tylko pełne ładunki.
Na wszystkich pojemnikach rozstawionych na terenie Tarnobrzega przeznaczonych do selektywnego zbierania tworzyw sztucznych zostały zamontowane w formie obrazkowych informacji tabliczki i nalepki informujące o konieczności zgniatania opakowań z tworzyw sztucznych. Akcja został życzliwie przyjęta przez mieszkańców, którzy, co dało się zauważyć wdrożyli propagowane nawyki w życie.

Co ciekawe nasza akcja spotkała się z szerokim odzewem nie tylko w środowisku lokalnym, ale też w skali ogólnopolskiej. O naszej akcji dowiedział się m.in. wrocławski Ogród Zoologiczny , na prośbę którego udostępniliśmy wzór nalepek „Zgnieć PET”, które ZOO umieściło na wszystkich pojemnikach przeznaczonych do zbiórki tworzyw sztucznych rozstawionych na terenie ogrodu

Edukacja ekologiczna dla tarnobrzeskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

W październiku 2021r. SanTa-EKO przeprowadziła akcję edukacyjną skierowaną do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich na terenie Tarnobrzega.

Do placówek oświatowych zostały przekazane przygotowane pod kątem dzieci i młodzieży plakaty edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem, a plakaty umieszczone na tablicach przedszkolnych i szkolnych przypominają o tym, że każde dziecko i każdy uczeń może codziennie dbać o środowisko prawidłowo segregując odpady.

Firma wspiera wydarzenia promujące poszerzanie wiedzy ekologicznej dzieci i młodzieży (np. Festiwal Piosenki Ekologicznej w Tarnobrzegu), organizuje warsztaty z zakresu segregacji odpadów, aktywnie uczestniczy w organizacji zbiórek surowców wtórnych na terenie placówek oświatowych.

Butelkowy wąż

Konkurs „Butelkowy Wąż” został zorganizowany przez Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-VI . Zwyciężała ta klasa, która z plastikowych butelek skleiła najdłuższego węża.

Firma SanTa-EKO dostarczyła materiały edukacyjne poświęcone zasadom segregacji odpadów oraz odebrała wykorzystane w konkursie butelki PET (po uprzednim „profesjonalnym” zgnieceniu ich przez uczniów).

Dzień Matki Ziemi

Dzień Matki Ziemi zorganizowali uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu. Firma SanTa-EKO w ramach propagowania postaw proekologicznych wśród młodzieży, zorganizowała zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z zangażowaniem prowadzili zbiórkę elektrośmieci.

Konkurs Ekologiczny "Stworek Śmieciorek"

Konkurs plastyczny „Stworek Śmieciorek” został zorganizowany przez Przedszkole nr 4 w Tarnobrzegu. Konkurs skierowany był do dzieci i rodziców. Polegał na wykonaniu pomysłowej i oryginalnej pracy tj. „stworka-śmieciorka” z materiałów odpadowych, które na co dzień znajdują się w naszym otoczeniu.

Nagrody dla zwycięskich i wyróżnionych prac zostały ufundowane przez firmę SanTa-EKO.

Festiwal Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków

Obchody Dnia Ziemi w Tarnobrzegu: happening i warsztaty ekologiczne