Edukacja ekologiczna

SanTa-EKO aktywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi, by kształtować proekologiczne postawy już u najmłodszych. Organizowane są akcje selektywnej zbiórki, prowadzone są warsztaty i prelekcje o tematyce ekologicznej.

Zgnieć PET

W roku 2014 SanTa-EKO przeprowadziła akcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców Tarnobrzega mającą na celu wdrożenie nawyków zgniatania opakowań z tworzyw sztucznych wrzucanych do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki.

Najwięcej miejsca spośród odpadów z tworzyw sztucznych zajmują wszechobecne butelki plastikowe typu PET. Wrzucane do pojemników i niezgniatane powodują, że pojemniki napełniają się w błyskawicznym tempie. Samochód przyjeżdżający po odbiór takich niezgniecionych opakowań zamiast odpadów przewozi w dużej mierze…powietrze. A szkoda, bo w to miejsce mógłby odebrać więcej odpadów gdyby były one przed wrzuceniem do pojemnika zgniecione.
Ponieważ zawsze mamy na uwadze wymiar ekologiczny naszych działań, w tym m.in. racjonalny transport, dlatego SanTa-EKO podjęła akcję edukacyjno-informacyjną „Zgnieć PET”, aby nie przewozić powietrza, tylko pełne ładunki.
Na wszystkich pojemnikach rozstawionych na terenie Tarnobrzega przeznaczonych do selektywnego zbierania tworzyw sztucznych zostały zamontowane w formie obrazkowych informacji tabliczki i nalepki informujące o konieczności zgniatania opakowań z tworzyw sztucznych. Akcja został życzliwie przyjęta przez mieszkańców, którzy, co dało się zauważyć wdrożyli propagowane nawyki w życie.

Co ciekawe nasza akcja spotkała się z szerokim odzewem nie tylko w środowisku lokalnym, ale też w skali ogólnopolskiej. O naszej akcji dowiedział się m.in. wrocławski Ogród Zoologiczny , na prośbę którego udostępniliśmy wzór nalepek „Zgnieć PET”, które ZOO umieściło na wszystkich pojemnikach przeznaczonych do zbiórki tworzyw sztucznych rozstawionych na terenie ogrodu

Edukacja ekologiczna dla tarnobrzeskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

W październiku 2021r. SanTa-EKO przeprowadziła akcję edukacyjną skierowaną do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich na terenie Tarnobrzega.

Do placówek oświatowych zostały przekazane przygotowane pod kątem dzieci i młodzieży plakaty edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem, a plakaty umieszczone na tablicach przedszkolnych i szkolnych przypominają o tym, że każde dziecko i każdy uczeń może codziennie dbać o środowisko prawidłowo segregując odpady.

Firma wspiera wydarzenia promujące poszerzanie wiedzy ekologicznej dzieci i młodzieży (np. Festiwal Piosenki Ekologicznej w Tarnobrzegu), organizuje warsztaty z zakresu segregacji odpadów, aktywnie uczestniczy w organizacji zbiórek surowców wtórnych na terenie placówek oświatowych.

Butelkowy wąż

Konkurs „Butelkowy Wąż” został zorganizowany przez Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-VI . Zwyciężała ta klasa, która z plastikowych butelek skleiła najdłuższego węża.

Firma SanTa-EKO dostarczyła materiały edukacyjne poświęcone zasadom segregacji odpadów oraz odebrała wykorzystane w konkursie butelki PET (po uprzednim „profesjonalnym” zgnieceniu ich przez uczniów).

Dzień Matki Ziemi

Dzień Matki Ziemi zorganizowali uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu. Firma SanTa-EKO w ramach propagowania postaw proekologicznych wśród młodzieży, zorganizowała zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z zangażowaniem prowadzili zbiórkę elektrośmieci.

Konkurs Ekologiczny "Stworek Śmieciorek"

Konkurs plastyczny „Stworek Śmieciorek” został zorganizowany przez Przedszkole nr 4 w Tarnobrzegu. Konkurs skierowany był do dzieci i rodziców. Polegał na wykonaniu pomysłowej i oryginalnej pracy tj. „stworka-śmieciorka” z materiałów odpadowych, które na co dzień znajdują się w naszym otoczeniu.

Nagrody dla zwycięskich i wyróżnionych prac zostały ufundowane przez firmę SanTa-EKO.

Festiwal Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków

Obchody Dnia Ziemi w Tarnobrzegu: happening i warsztaty ekologiczne